ВАЖЛИВО!

ІНФОГРАФІКА

Дорожня карта для людей, переміщених в межах країни (доповнена по всій Україні)

ДОВІДНИК
демобілізованого учасника антитерористичної операції

 

>

   
24.12.2018 15:00

А ЧИ ЗНАЛИ ВИ, ЩО...

Перша назва цієї вулиці «Херсонська» запропонована П.І.Федоровим у 1822 році, але не затверджена віце-адміралом О. С. Грейгом, повторно запропонована поліцмейстером Г.Г.Автономовим і затверджено адміралом М.П.Лазаревим у 1835 році. Назва дана на честь міста і порту Херсона. Вулиця виводила до виїзду з міста на Херсонську дорогу. Це єдина вулиця, яка проходила через Городову і Адміралтейську частини старого Миколаєва. Херсонська вулиця – це найдовша поздовжня вулиця міста.

У 20-ті роки XX століття перейменована на вулицю Первомайську – на честь міжнародного дня солідарності трудящих 1 Травня. Після війни вулиці повернули початкову назву «Херсонська». 1960 року, на відзначення 90-річчя з дня народження В. І. Леніна її перейменували на проспект Леніна. 19 лютого 2016 року проспекту присвоєно нову назву Центральний, у зв’язку з тим, що він є центральною магістраллю Миколаєва.

Нині це найдовша і найширша магістраль міста. Починається від вулиці Генерала Карпенка і закінчується Старим кладовищем. Протяжність проспекту близько восьми кілометрів, він перетинає майже все місто із заходу на схід. Ширина проспекту майже 60 метрів, посередині прогулочна алея.

Нині проспект забудований сучасними житловими кварталами, проте на деяких ділянках ще й досі залишаються одноповерхові будиночки, багато громадських установ, архітектурних пам’яток. На самому початку проспекту Центрального знаходиться учбовий корпус Національного університету кораблебудування імені адмірала С.О.Макарова.

Навпроти стадіон «Суднобудівник» на 25 тисяч місць, споруджений в 1965 році. Тут проводяться спортивні змагання, спартакіади, фестивалі, свята. Перед стадіоном, 2008 року на честь 100-річчя миколаївського футболу було відкрито пам'ятний знак. На ньому викарбувані імена тих людей, які внесли вклад у розвиток миколаївського футболу. Проектант пам'ятного знаку – «Миколаївський Гіпроміст», художній керівник проекту – заслужений діяч мистецтв України Віктор Іваницький.

Ряд пам'яток на проспекті Центральному нагадує про події Великої Вітчизняної війни 1941—1945 років. 1967 року на розі проспекту Центрального і вулиці Декабристів відкрито меморіальний комплекс воїнам-визволителям Миколаєва. До 35-річчя визволення міста від нацистських окупантів монумент було реконструйовано. Реконструкцію монумента було доручено художнику-проектувальнику Ю.Т.Стешину та скульптору А.Коптєву.

28 березня 1976 року, на перехресті проспекту Центрального з вулицею 6 Слобiдською встановлено пам’ятник воїнам-танкістам. На постаменті височить бойова машина – танк Т-34, що увічнив подвиг танкістів 2-го гвардійського механізованого корпусу, які 28 березня 1944 року під командуванням генерал-лейтенанта К.В.Свиридова, вийшли на південно-східну окраїну Миколаєва. На ньому викарбувано символічний номер “283”, який нагадує, що місто було звільнене 28 березня.

- У жовтні 1977 року, в ознаменування 60-ої річниці створення радянської міліції, на перехресті проспекту Центрального і вулиці Садової було відкрито пам’ятник воїнам – працівникам міліції Миколаївської області, які загинули в боях за Батьківщину і при виконанні службових обов’язків. Автори: скульптори І.Макушина, Ю.Макушин, архітектори С. Якимович і П. Казмірчук.

- На проспекті розташований Будинок художника, в якому живуть багато миколаївських художників. На першому поверсі розміщена виставкова зала, в якій постійно виставляють свої роботи миколаївські митці.

- На проспекті Центральному знаходиться середня загальноосвітня школа №13 та дитячий садочок №51«Супутник», а за адресою проспект Центральний, 173 розмістилася Центральна бібліотека для дітей імені Шури Кобера і Віті Хоменко.

- На проспекті Центральному розмістився Центральний колгоспний ринок, відкритий в 1960 році, приміський автовокзал, два готелі: «Україна» і «Миколаїв». Сьогодні готелі більше нагадують офісні центри.

- На проспекті Центральному розташована величезна кількість торгових центрів, кафе і ресторанів Миколаєва. Найбільші з них: великий сучасний торговий комплекс – мегамаркет «Південний Буг», який працює з 1983 року та перший торгово-розважальний – «Сіті-Центр», який працює з 2006 року.