ВАЖЛИВО!

ІНФОГРАФІКА

Дорожня карта для людей, переміщених в межах країни (доповнена по всій Україні)

ДОВІДНИК
демобілізованого учасника антитерористичної операції

 

>

   
14.11.2018 08:55

Археологічна пам'ятка "Дикий сад" в Центральному районі

Заселення півострова, на якому сьогодні стоїть Миколаїв, почалося дуже давно. Вчені припускають, що перші люди з'явилися на наших землях у період пізнього палеоліту, тобто понад 15 тисяч років тому. Сьогодні на території стародавнього городища "Дикий Сад", яке знаходиться в самому центрі старого Миколаєва, вчені знаходять бронзові знаряддя праці. Вік знахідок - близько трьох тисяч років. У VIII-IX столітті до н.е в наших краях жили племена кіммерійців. Пізніше їх витіснили скіфи. В цей же час у Північному Причорномор'ї з'явилися залізні знаряддя праці.

У VII столітті до н.е. на острові Березань виникло перше в Північному Причорномор'ї давньогрецьке поселення. На правому березі Бузького Лиману, поблизу нинішнього села Парутине, в VI столітті до н.е. грецькими колоністами була заснована Ольвія - великий рабовласницький місто-держава, древній економічний, торговий і культурний центр. Злиття скіфської та грецької культур плідно вплинуло на розвиток матеріальних і духовних цінностей народу Причорномор'я. В поселеннях, утворених давніми греками, особливо високого рівня досягли землеробство і торгівля.

У перших століттях нашої ери на території сучасної Миколаївщини почали облаштовуватися слов'янські племена. З початку VIII ст., в результаті частих спустошливих та грабіжницьких набігів печенігів, половців і татар, наш край став майже безлюдним. Протягом IX-XV століть наша земля продовжувала бути ареною для численних військових дій. У XIII столітті слов'яни були витіснені татаро-монгольською ордою. У XIV столітті місце татаро-монгол зайняли литовські феодали. Вони хотіли захопити Чорноморське узбережжя. В середині XV ст. територія нинішнього міста і області перебувала в підпорядкуванні Литви, з 1475 року-Туреччини, а згодом і Польщі. З кінця XV століття історія південно-східній частині лівобережжя Південного Бугу тісно пов'язана з запорізькими козаками. Вони закладали тут свої хутори, влаштовували переправи через річки.

XVIII століття був ознаменований низкою російсько-турецьких війн, метою яких було визволення споконвічних слов'янських земель від Османської імперії. З 1787 по 1791 роках Росія вела війну з Туреччиною. Значними подіями були військові операції на Кінбурнській косі, а також штурм і взяття Очаківської фортеці (1788 р). За "Ясського світу" Росії відійшли так звані Очаківські землі (правобережжя Південного Бугу).

Звільнивши територію між річками Дніпро і Південний Буг і отримавши право вільного плавання по Азовському і Чорному морях, Російська імперія приступила до створення флоту. У ці роки Росії потрібен і новий центр суднобудування на Чорному морі.

Саме в цей період (кінець XVIII століття) і було засновано місто Миколаїв.

Археологічна пам'ятка «Дикий сад» - місце проживання людей періоду пізньої бронзи (1300 - 900 рр. до нашої ери). Це єдине степове поселення тієї епохи, знайдене в Україні. Городище зародилося за 500 років до заснування грецького міста-держави Ольвії і проіснувало більше 300 років. «Дикий Сад» - єдиний зі збережених пам'яток чорноморського міста-порту часів легендарної Трої і Троянської війни.

"Дикий сад" був центром, який об'єднував населення степового Побужжя і південно-західного Причорномор'я. Городище було відкрито в кінці 20-х років XX століття. На території поселення виявлені залишки оборонних, культових і господарських будівель. Основу знахідок склали уламки керамічного посуду, кістки тварин, залишки кам'яних фундаментів стін стародавніх приміщень, бронзовий посуд і знаряддя праці.