ВАЖЛИВО!

ІНФОГРАФІКА

Дорожня карта для людей, переміщених в межах країни (доповнена по всій Україні)

ДОВІДНИК
демобілізованого учасника антитерористичної операції

 

>

   
12.11.2018 11:50

#Історія_Миколаєва - Миколаївські катакомби!!!

Миколаївські катакомби - мережа підземних ходів і лабіринтів під містом. Мають природний і штучний характер походження. Десь кам'яну породу вимили потужні підземні води, а десь під землею працювали люди, видобуваючи камінь для будівництва міста.

Підземелля мають два-три, а може, і більше ярусів. Деякі ходи знаходяться на глибині 3-4 метри, інші - 8 і 20 метрів від рівня земної поверхні.

Перший ярус катакомб розташовується під старими районами міста на невеликій глибині. Це старі підвальні приміщення та погреби. Більш глибокий другий рівень являє собою залишки стародавнього водогону, побудованого у 1820-1830 роках. Вчені припускають існування ще одного, нижнього ярусу підземель. План-схеми, складені археологом Андрієм Майстренко, говорять про викладених каменем тунелях.

Історія появи миколаївських підземель загадкова, про них ходять легенди і міфи. Систематичним дослідженням катакомб майже ніхто не займався. У 1920-х роках були проведені дослідження підвалів з прилеглими до них ділянками тунелів. Деяка інформація зустрічається у звітах будівельних організацій довоєнного і післявоєнного періоду. У 1954 році геодезист Матвєєв пише в міське управління архітектури про тунелі, направленому в бік Херсона. У 1956 році військовим флотом була організована велика експедиція під керівництвом інженера Олександра Васильовича Алексєєва. Ним було складено план і докладний опис пройдених тунелів.

В 1992 році рішенням Миколаївського міськвиконкому створено науково-пошукова експедиція з обстеження підземних споруд на базі клубу підводного пошуку "Садко". На жаль, багато тунелі до того часу були зруйновані і продовження досліджень стало неможливим.

Існує безліч різних версій, що пояснюють появу миколаївських катакомб.

Версія перша. Згідно з архівними документами, для будівництва Миколаєва було потрібно багато каменю. Його добували недалеко від забудовуваної частині міста - в межах Миколаївського півострова. Одночасно з каменем добувалася і вапно, в основному з боку берегових обривів Бузького лиману, також в межах міста. Для того, щоб не вивозити камінь по галереях, прямо в місті робилися колодязі. Глибина залягання каменоломень - від 20 до 30 метрів нижче земної

За другою версією, катакомби були споруджені спеціально. У 1855 році, коли Миколаїв був на облоговому положенні, в місто приїхав фортифікатор генерал Е.І. Тотлебен, який раніше забезпечував інженерну оборону міста Севастополь. На основі досвіду протимінної боротьби Севастополя, в Миколаєві заздалегідь були прориті підземні галереї ("міни") до найбільш важливих об'єктів.

Третя версія свідчить, що миколаївські катакомби - не що інше, як Спаський самопливний водопровід, побудований у 1820-1830 роках за проектом і під керівництвом А.Рокур де Шарлевиля. Довжина тунелю тільки по вулиці Адміральській досягає п'яти кілометрів. Однак лінії водопроводу - це лише невелика частина підземних лабіринтів.

Сьогодні всі входи в підземелля замуровані, засипані, заповнені водою.