ВАЖЛИВО!

ІНФОГРАФІКА

Дорожня карта для людей, переміщених в межах країни (доповнена по всій Україні)

ДОВІДНИК
демобілізованого учасника антитерористичної операції

 

>

   

 

09.06.2017 16:40

Служба у справах дітей звертається до батьків:
уникайте покарання при вихованні дітей

Згідно зі ст. 151 Сімейного кодексу України, батьки мають переважне право перед іншими особами на особисте виховання дитини. Вони мають право обирати форми та методи виховання, крім тих, які не суперечать закону, моральним засадам суспільства.
Однак, ч. 7 ст. 150 Сімейного кодексу України забороняє батькам застосувати фізичні покарання дитини, а також інші види покарань, які принижують людську гідність дитини.
Однак, на жаль, під час роботи служби у справах дітей адміністрації Центрального району трапляються випадки, коли батьки вважають саме покарання найвпливовішим та найдієвішим методом виховання дітей. Це є прямим порушенням законодавства. Психологи також відзначають, що покарання породжує страх. Батьки можуть так налякати малюка, що в результаті він відразу ж перестане поводитися погано. Але це лише видимість того, що покарання принесло бажаний ефект. 
Уважно спостерігаючи за поведінкою дитини після покарання, можна помітити, що вона намагатиметься знайти способи, щоб звести рахунки зі своїми кривдниками. Дитя може дражнити молодших братів, сестер або домашніх тварин, отримувати погані оцінки в школі, псувати свої або родинні речі, тікати з дому й забувати про свої домашні обов'язки. Цей перелік негативних реакцій на покарання можна продовжувати ще довго. 
Караючи, батьки підмінюють внутрішній контроль дитини за своєю поведінкою необхідністю контролю з боку інших людей. Дитя стає залежним від дорослого, одна присутність якого може викликати в ньому страх. 
Покарання не робить ніякого впливу на розвиток навички відповідати за свої вчинки. Навпроти, караючи, батьки встановлюють такі норми поведінки, при яких винні діти намагаються вийти сухими з води. А це в жодному разі не сприяє удосконалюванню їх власних моральних принципів. При покаранні з боку батьків дитя стає або надто поступливим, або занадто впертим, а найчастіше й мстивим. Дитина зосереджується на тому, щоб звести рахунки з тим, хто його покарав, і не думає про наслідки своєї поганої поведінки, про те, який урок необхідно винести для себе. 
Прямою протилежністю поведінки, контрольованої впливовою особою, є самоконтроль, заснований на ціннісних орієнтаціях самого малюка. Дитина вчиться відповідати за свої вчинки сама і поводиться так, як вважає за необхідне. 
Покарання також несе в собі й інші побічні ефекти. Це заниження почуття власної гідності, або поводження, продиктоване почуттям страху; це змішане почуття образи, нанесеної людиною, на любов якої розраховували; це зміцнення віри в те, що діяти з позиції сили – єдиний спосіб домогтися того, чого хочеш. Крім того, покарання робить дитину недовірливою і спонукує приховувати свої помилки. 
Тому, безперечно, батькам слід обачніше ставитися до виховання своїх діточок, чия особистість та психіка ще не сформована настільки, щоб повністю усвідомлювати, чого від неї очікують. Найстрашнішим є те, коли при найменшій провині батьки хапають ремінь і фізично карають дитину. Така поведінка може слугувати підставою як для перебування дитини на обліку служби у справах дітей, як такої, що зазнала жорстокого поводження, так і для позбавлення батьків батьківських прав. У подібному випадку дитину слід захищати від агресії з боку батьків, і першочергово усім членам сім’ї необхідно звернутися за порадою до психолога, який допоможе їм налагодити стосунки, знайти безконфліктні шляхи вирішення проблемних ситуацій, допоможе батькам знайти підходи до своєї дитини відповідно до її віку та особливостей розвитку. У випадку, якщо батьки не змінять своє ставлення до виховання дитини, службою у справах дітей можуть бути вжиті заходи щодо позбавлення батьків батьківських прав, а потім для пошуку дитині нової, люблячої та доброзичливої родини.
Але, в будь-якому випадку краще утримуватися від виявів агресії щодо дитини. Фізичні або моральні покарання принесуть дитині лише одне – порушену психіку та поламану долю. Служба у справах дітей адміністрації Центрального району звертається до батьків: виховуйте дитину у дусі поваги, милосердя та любові!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Версія для друку

 
 
 
 
 
 
GISMETEO: Погода по г.Николаев